28/12-06
Vi landade i Saigon på eftermiddagen den 26e dec. Tjejen bakom disken på Vietnam Airlines var inte den mest hjälpsamma men jag fick ur henne att alla biljetter till Phu Quoc var slut de närmaste dagarna. Vi tog ett snabbt beslut att det fick bli buss ner till kuststaden Rach Gia i södra Vietnam och sedan speed boat ut till ön. På flygplatsen fick vi tag på en taxi som körde oss in till Saigon och busstationen. Väl där fanns det ingen tid för eftertanke, nästa buss till Rach Gia avgick om 2 minuter. Vi tryckte in oss i en minibuss med 14 vietnameser, sen bar det av söder över på vietnams otroligt dåliga vägar. Bussresan tog 6 timmar men vi fick ett stopp där vi kunde gå på toa och det fanns mat att handla. Vi vågade inte äta något av det som serverades så vi köpte det enda vi kände igen, ett rör Pringles sourcream & union. Vi anlände till Rach Gia vid midnatt och blev avsläppta i hamnområdet vid ett litet hotell och på morgonen fortsatte vi med båt ut till Phu Quoc.

Vi landsteg på södra delen av ön och tog sedan en taxi till västkusten där resorten vi skulle bo på ligger. Det var obeskrivligt skönt att komma fram, att få äta, sova, duscha. Vännerna M&S som vi mötte upp på resorten gifte sig i en buddhistisk ceremoni i en pagod inne i stan Doung Dong. (( huvudstaden på Phu Quoc )) Det var jättevackert med munken som förättade ceremonin klädd helt i gult. Han gav brudparet 1000 år av lycka. Det offrades frukt och blommor och tändes rökelser.

31/12-06
Resorten ligger väldigt avskildt belägen på en bergsluttning ner mot en helt orörd sandstrand. Vi har mest solat och slappat på den här ön. tillbakalutat och soft som vanligt. Ön är jättestor. Den ligger i Thailändska bukten och vi har räknat ut att från sandstranden där vi brukar hänga så skulle man “bara” kunna simma på rakt ut och efter ett tag skulle man stöta på Koh Tao. Det ligger mer eller mindre rakt ut härifrån. Vi längtar tillbaka till Koh Tao om sanningen ska fram.

Vi har promenerat utmed stranden, 1 timme i ena riktningen och 1 timme tillbaka. Efter det tilltaget är vi solsvedda och har fått spendera resten av dagen under parasollet. Ikväll blir det nyårsfirande med restan av folket här på resorten. Vi har tagit med oss Champagne för det är tydligen beställningsvara här på ön. Vågskvalpet mot stranden är sövande, dags för en tupplur.

2/1-07
Det nya året har börjat helt makalöst soft. Vi chillar mest, sover och äter. Har ständigt en kall öl i näven. Här är 30 grader (( både i luften och vattnet )), soligt så att man får kisa med ögonen, maten är sådär och geckon skriker sitt namn kvällarna igenom. Vi har gjort några utflykter bland annat till den lokala pärlfarmen och in till “stan” annars har vi inte rört oss många meter. Tydligen har det hänt saker i världen. Saddam har avrättats, bomber har fallit i Madrid och Bangkok. Vi åker till Bangkok i morgon så det känns väl sådär med bombningarna men man får väl anta att det inte är osäkrare där än någon annanstans.

Related Posts with Thumbnails

 

One Response to Phu Quoc, Vietnam

  1. Erik says:

    Trevlig sida, gillar skarp bilden på tårna i sanden… får en att längta till “långt där borta” Fick upp din bloggen efter att ha surfat runt en del om Phu Quoc. Jag och min flickvän planerar nämligen att flytta dit… kul att höra vad folk tycker om ön. Har du/ni som läser lust å titta in på vår mycket nyskapade blogg om ämnet våre det kul alla inlägg är välkomna :)

    phuquoc.blogg.se
    (finns även en länk till vår fotohemsida på bloggen). Haré Nice : E.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotobloggar Blogg listad på Bloggtoppen.se 32408df3sf