Vi har en snubbe på jobbet som inte riktigt har kläm på det där med personlig zon, Personal space. Han kliver rakt fram och innanför min bekvämlighetszon och sedan lite närmare ändå. Ingen biggi det är bara det att det är rätt ovanligt att folk inte har kläm på det där baserat på att man inte själv vill ha semi-främlingar inpå en. Jag känner mig inte bekväm med det i alla fall. Om det inte vore för att han kommer så himla nära så skulle jag kontra med att själv kliva rakt in och för nära honom men han har säkert inget problem med det och skulle inte förstå hinten.

Naturligtvis beror gränsen för den personliga zonen på situation, vilken kultur du lever i, vilken folktäthet man är van vid, etc. Tror ni att det är skillnad mellan könen i hur man ser på personligt utrymme och är det en fråga om uppfostran huruvida man själv medvetet eller omedvetet invaderar folks zon? Hur påpekar man detta för personen i fråga?

Related Posts with Thumbnails

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotobloggar Blogg listad på Bloggtoppen.se 32408df3sf