Två av mina homosexuella vänner har talat om att gifta sig. Nyfiket frågade jag om dom kunde tänka sig att gifta sig i kyrkan nu då kyrkan har anpassat sig till en könsneutral lagstiftning och tillåter alla par, heterosexuella och homosexuella att gifta sig på lika villkor.

Svaret var kort, konsist och kraftfullt. -”Faaan heller!”.
Det tror Lars det…vore jag gay skulle jag definitivt inte sätta min fot i kyrkan då den för mig representerar en homofientlig hållning…faktum är att det hjälper till att grundmura min uppfattning om kyrkan och därmed beslutet att välja en borderlig vigsel…

…..va, har jag inte sagt det? Vi ska gifta oss! Jag är världens lyckligaste tjej ♥ Mer om det senare…måste samla mig lite =)

Related Posts with Thumbnails

 

8 Responses to Könsneutralitet inför gud…kyss me´

  1. Ulrika says:

    Fästmön… GRATULATIONER!! :)

  2. Carl says:

    Nu e ju jag 80-talist men trodde inte att nån i din ålder heller ens kan tänka på kyrkan för att gifta sig…

  3. Anna says:

    Borderlig? Vigd på ett bord? På en utombordare? Borde vi?

  4. Jen says:

    Nämen…kan det vara Carl R? =)

    Anna
    Du är ju värre än Tomas “vi borde borda varann” Ledin =)

    U
    Sääänxs darlin´ ;-)

  5. Zibbo says:

    Grattis! Vi hade en borglig vigsel och det var minst lika fint som kyrkan, om inte finare! Utomhus i en bokskog en varm sommar dag. Mmm… :)

  6. Jennifer says:

    Låter förtrollat Zibbo. Jag är en vintermänniska så det kommer passa toppen att vi gifter oss i feb (arbetsdatumet som det ser ut just nu i alla fall), kanske blir det till och med utomhus…vi får se =)

  7. CB says:

    Anna, borde det inte vara “broderlig” vigsel, i alla fall om det rör sig om et manligt par? :-)

  8. Peter says:

    1. Grattis igen, bå’d herre och fru, till kommande giftermål!

    2. Ja men det är ju just därför alla bögar och flator borde gifta sig i kyrkan! Det är det enda sättet att rämna de stockkonservativa murarna.

    /Peter (som tycker det var lite kul att få vara tomte i mars [word verificaton: santa]).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotobloggar Blogg listad på Bloggtoppen.se 32408df3sf