De flesta klädkedjor försöker addera värden till sina kläder som går bortom bomull, ull eller cashmere. Dom behöver få oss konsumenter att känna det som att vi inte bara klär på oss ett av deras plagg utan att vi också köper in oss i en viss livsstil.

Med det i åtanke kan jag inte sluta undra över hur dekoratörerna på Esprit tänkte när dom gjorde den här skyltningen.

Är Esprit ett varumärke på fall? Eller, är detta helt enkelt deras Fall Collection -08?

Related Posts with Thumbnails

 

3 Responses to Esprit | The Fall Line

  1. Peter F says:

    Saknar inte den här något? En bild t’exempel? T’exempel den här? http://www.stockholmbypixels.com/2008/11/fall-line.html.

  2. Jennifer says:

    Jag hade lagt till bilden och hämtat URLen från er. Funkade uppenbarligen inte med wordpress. La bilden på Flickr istället =)

  3. CB says:

    The Fall Collection – now including extra padding?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotobloggar Blogg listad på Bloggtoppen.se 32408df3sf