
Den kan ju vara fruktansvärt tråkig och alldeles…alldeles underbar. Ja inte den här gången kan jag meddela för Metallica ställde in. (När ni ser den här bilden inser ni säkert vilka sjuuukt bra platser vi hade. Förresten, vad har hänt med Lars hårfäste? *s*)
Jag var helt övertygad om att det var ett skämt när Rob, Lars och Kirk kom ut på scenen och förklarade att James hade åkt till sjukhuset och att konserten skulle ställas in. -”This is never easy” sa Lars och såg allvarlig ut. Han försäkrade att James inte är den som ställer in för småsaker och att de skulle komma tillbaka i maj och göra om spelningen. Jag trodde fortfarande att James skulle komma in och att allt skulle vara ett grymt skämt men när en av de svenska arrangörerna drog samma historia på svenska så föll pollenten ner även hos mig.
Riktigt tråkigt för vännerna som åkt från Örebro (20 mil) för att se idolerna. Dom fick helt enkelt sätta sig på bussen och åka hem igen. Själv trängde jag mig på tunnelbanan där folk skrek att dom hatade Metallica. Men vadfandomärjuintemeränmänniskor!!!!! Har man det här som yrke så tror jag att det sista man vill är att svika fansen.
Jag älskar i alla fall Metallica, så mycket att jag tänker gå med i deras fanclub på momangen.



{ 1 comment… read it below or add one }
Surt sa räven.. Hoppas det löser sig med nytt datum och lika gryma platser!