En liten tjej ur den här kullen är min *s*. Dom små sötisarna är 2 veckor så om ca 4 veckor får jag träffa min nya vän för första gången.

Rasen är en Tibetansk Spaniel, en brukshund med vaktegenskaper. Jag kommer få bilder varje vecka från uppfödaren som jag självklart delar med mig av.

Sen var det det här med namn. Hm…

Doris
(Little) Nikki
Stella
Tibbi/Tibby
Keyla
Chloe
Peanut
Clio/Cleo
Shanti
Malla
Mini

Ja listan är lång. Några förslag?

Related Posts with Thumbnails

 

13 Responses to Det blev en Tibbe =)

  1. Anna says:

    ÅÅh vad roligt! Jag tycker Doris rockar!

  2. .M says:

    Vad sägs om Kona. Det är tibetanska och betyder exklusiv… Tror jag i alla fall.

  3. Jennifer says:

    @Anna: Jag gillar Doris men alla jag har sagt det till tycket att det påminner om den inte alltför smarta fisken i Fånga Nemo.

    @.M: Har letat bland Tibetanska namn och hittade ett som gick att uttala och som lät som en tjej….Shiva. Betyder Fred på Tibetanska men får mig mest att tänka på den indiska gudinnan.

  4. Arne says:

    Fast du menar väl Doris, den vänliga, trogna och hjälpsamma fisken i hitta Nemo. Att ha kort minne är ju inte att vara dum. Doris är fint!

  5. Båt-Anna says:

    Håller med en andra Anna… Doris rockar!!

    =) från Anna

  6. Lillstrumpa says:

    Jag vill också ha en Doris till familjen! Känner verkligen sympati med den lilla söta, snälla fisken med väldigt bra men kort minne. :)

  7. Jennifer says:

    Ja Doris var mitt förstahandsval och jag gillar det men vill inte att folk ska koppla ihop namnet med något negativ. Doris är supersött.

  8. Jenny A says:

    Herregud va söta Jennifer! Vilket stort ansvar du tar på dig! big cred till dig!
    Ang namn så gillar jag enkla namn och Doris är ju kanon gulligt!
    Molly & Minnie är ju också söta namn :)
    Spännande framtid för dig!

  9. Jennifer says:

    @Jenny A: Visst är det ett stort ansvar men jag är redo för det. Har funderat på detta i flera år och nu passar det väldigt bra in i mitt liv. Jag har ingen annan än mig själv att ta hänsyn till vilket faktiskt kan bli lite tråkigt i längden
    =)
    Det ska bli jättespännande.

  10. Arne says:

    Travesterar Bloodhound gang och utbrister i “Hooray for Doris!”

  11. .M says:

    By the way… “brukshund med vaktegenskaper”. Är inte en spaniel en liten söt luddig sak.

    Hur sjutton ska den vakta någonting? Lär ju inte vara en enda person som blir skrämd av en sådan.

  12. Jennifer says:

    Hehe. Ja du. Googla på tibetans spaniel så får du deras rashistoria =)

  13. bebe says:

    jag tycker Svea är ett fint namn på en tik eller Åke om det nu skulle vara en hane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotobloggar Blogg listad på Bloggtoppen.se 32408df3sf